Leczenie hiperprolaktynemii

W maju stwierdzono u mnie hiperprolaktylemię. lekarz przepisał 1 tab.Bromergonu 2,5. Prolaktyna spadła z 37 do 9 - ale badania kazał robić nie odstawiając leków. Po zobaczeniu wyniku utrzymał leczenie-pomagało: okresy regularne, nie trwające 7 dni tylko 3, idealnie co 28 dni.Jednak badanie z zeszłego tyg. pokazało, że prolaktyna wynosi 24,8.Piersi mam spuchnięte od 8 dnia cyklu a miesiączka się spóźnia.Dodatkowo nie mogę zajść w ciążę.Czy leczenie jest prawidłowe?Czy to wpływa na moją płodność?

Dzień dobry,

Leczenie objawowej hiperprlaktynemii czynnościowej powinno trwać od 3 do 6 miesięcy. Wówczas sprawdza się skuteczność terapii. W chwili obecnej, z uwagi na wzrost stężenia prolaktyny pomimo stosowania małej dawki bromergonu wskazane jest zwiększenie dawki leku - oczywiście po konsultacji z Pani lekarzem. Podwyższony poziom PRL może wiązać się z problemami z zajściem w ciążę. Prosze również sprawdzić sobie funkcję tarczycy. Na początek wystarczy przesiewowe oznaczenie stężenia TSH we krwi. Dla kobiet planujących ciążę zaleca się , by stężenie TSH wynosiło < 2,5 (optymalnie ok. 1-1,5). jeśli TSH > 2,5, wówczas zaleca się włączenie lewotyroksyny celem obniżenia stężenia TSH do wartości zalecanych.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz