Miałam usuwaną nadżerkę - czy utrzymam ciążę?

Pół roku temu miałam zabieg tzw. usunięcia nadżerki, ginekolodzy zadali mi pytanie, czy planuję jeszcze dzieci, ja odpowiedziałam, że nie! Teraz obawiam się, że mogłam zajść, mimo że z mężem się zabezpieczaliśmy, to prezerwatywa pękła, a po wyliczeniu miałam pierwszy dzień płodny, z tego co czytałam, to grozi mi poronienie.
Czy to może tak być?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Na utrzymanie ciąży wpływa wiele czynników. Faktycznie, są doniesienia na temat problemów z ciążą w przypadku kobiet, które miały usuwaną nadżerkę. Na stopień tych problemów wpływa wielkość zmiany, zaawansowanie histologiczne, sposób usunięcia, występowanie późniejszych powikłań.

Bardzo często jedynym powikłaniem jest zbyt małe rozwarcie szyjki macicy podczas porodu. Jednak odpowiednia interwencja lekarska podczas porodu usuwa ten problem.
Regularne kontrolowanie przebiegu ciąży daje większe szanse na jej utrzymanie oraz zapobieganie ewentualnym problemom.