Moje łakomstwo... Jak je przezwyciężyć?

Mam 170 cm wzrostu, ważę 71 kg. Jestem dziewczyną, mam 13 lat. Jestem bardzo aktywna fizycznie, chodzę do klubu sportowego. Mam 2,5h treningi 4 razy w tygodniu siatkówki. Ale mniejsza o to. Zawsze mówię sobie każdego dnia rano tak: ,, Od dziś już nie jem słodyczy ani kolacji i będę jadła więcej owoców itp. Muszę schudnąć, aby się lepiej czuć w swojej skórze, aby być lepsza w siatkówkę''. Nawet lekarz sportowy powiedział mi, że rzeczywiście ważę za dużo. Oczywiście powiedziałam sobie, że schudnę itp. Mimo, że mam takie powody i motywację, nic mi nie wychodzi. Ja się staram, obiecuję sobie, że już nie będę tyle jadła i nic z tego. Zawsze ulegnę pokusie i łakomstwu. Nie mogę się ogarnąć i wziąć za siebie. Moja koleżanka (2 lata starsza) zaczęła się ,,odchudzać'' i schudła do tej pory 4 kg. Wydaje się, że to takie proste po prostu mniej jeść i zdrowiej, ale dla mnie jednak nie jest to proste. Co mam zrobić, żeby nie dać się łakomstwu??? Proszę o pomoc i z góry dzięki za odpowiedź :() Sylwia

Witaj Sylwio,

Twoje BMI na siatkach centylowych mieści się w przedziale pomiędzy 90 a 97 centylem, co oznacza, ze rzeczywiście masz nadwagę.
Jak się zabrać do pozbycia się zbędnych kg?
Przede wszystkim przeanalizuj swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe. Napisz, co robisz dobrze, a co musisz zmienić. Zmiany wprowadzaj powoli, nie wszystko z dnia na dzień, bo może być tego za dużo. Oto wskazówki, od czego trzeba zacząć:

1. jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie, o tych samych porach. Optymalne przerwy pomiędzy posiłkami - 3 godziny (minimum 2 godziny, maksimum 4-5 godzin). Koniecznie zaczynaj dzień od śniadanie, nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Kolację (lekką) zjedz 2-3 godziny przed snem (nie należy opuszczać żadnych posiłków, nawet kolacji). Posiłki powinny być częste, ale niewielkie. Przeciwwskazane jest podjadanie. Uregulowanie na pewno pomoże Ci w przezwyciężaniu ochoty na słodycze.
2. wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia (link w załączeniu
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Zwróć uwagę na to, aby z produktów zbożowych wybierać tylko pełnoziarniste (grube kasze, chleb razowy, płatki owsiane, ciemny makaron, ryż pełnoziarnisty). Dzięki tym produktom, które powinny być podstawą diety, również łatwiej będzie Ci odmówić sobie słodyczy. Warzywa możesz jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - jedz ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - wybieraj te z ograniczoną zawartością tłuszczu. Jedz chude mięso, ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów wybieraj oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze spożywaj z umiarem.
3. wyeliminuj ze swojej diety produkty niepożądane tj. fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodycze i pieczywo cukiernicze w tym drożdżówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane. Ogranicz produkty z białej mąki (jasne pieczywo, naleśniki, pierogi, Ogranicz także spożycie soli.
4. pij dużo wody - minimum 1,5-2 l dziennie. Prawdopodobnie ze względu na intensywne treningi powinnaś pić więcej.
5. dobrze się wysypiaj

Dzięki zastosowaniu powyzszych zdrowych nawyków, oraz utrzymaniu aktywnosci fizycznej na wysokim poziomie, na pewno pozbędziesz się kilku zbędnych kilogramów. Musisz być tylko wytrwała - bezpieczne odchudzanie to ok. pół kg tygodniowo (max. 1 kg). Na pewno na początku nie wszystko będzie Ci się udawało, ale z czasem (moze to potrwac ze 2-3 miesiące) zasady te staną się Twoimi nawykami i będzie Ci bardzo łatwo je przestrzegać.

Pozdrawiam Cię serdecznie i zyczę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska