Mam 13 lat i chcę schudnąć. Jak to zrobić?

Mam 13 lat, wzrost 169 cm, waga 65 kg. Uważam, że jest za gruba. Jak w jak najkrótszym czasie schudnąć? Co zrobić?

Witaj,
Twoje BMI na siatkach centylowych znajduje się na 90 centylu, czyli na granicy normy (powyżej 90 centyla zaczyna się nadwaga).
W Twoim wieku przeciwwskazane są diety odchudzające. Jeżeli chcesz pozbyć się kilku zbędnych kg to powinnaś:
- przeanalizować swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe i poprawić te, które nie są zdrowe
- zwiększyć aktywność fizyczną

Poniżej wskazówki. Przeczytaj je i zrób listę "do poprawy":

1. jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie, o tych samych porach. Optymalne przerwy pomiędzy posiłkami - 3 godziny (minimum 2 godziny, maksimum 4-5 godzin). Koniecznie zaczynaj dzień od śniadanie, nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Kolację (lekką) zjedz 2-3 godziny przed snem. Posiłki powinny być częste, ale niewielkie. Przeciwwskazane jest podjadanie.
2. wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia (link w załączeniu
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Zwróć uwagę na to, aby z produktów zbożowych wybierać tylko pełnoziarniste (grube kasze, chleb razowy, płatki owsiane, ciemny makaron, ryż pełnoziarnisty). Warzywa możesz jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - jedz ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - wybieraj te z ograniczoną zawartością tłuszczu). Jedz chude mięso (z umiarem), ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów wybieraj oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze spożywaj z umiarem.
3. wyeliminuj ze swojej diety produkty niepożądane tj. fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodycze i pieczywo cukiernicze w tym drożdżówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane. Ogranicz produkty z białej mąki (jasne pieczywo, naleśniki, pierogi, Ogranicz także spożycie soli.
4. pij dużo wody - minimum 1,5-2 l dziennie
5. dobrze się wysypiaj
6. koniecznie zwiększ aktywność fizyczną. Nie muszą to być wyczerpujące ćwiczenia. Wybierz ruch, który lubisz - może to być taniec, basen, szybki marsz, rowerek stacjonarny, łyżwy itp. Chodzi o to, żebyś codziennie minimum pół godziny poświęciła na ruch, lepiej godzinę. Możesz oczywiście na początku ćwiczyć krócej, ale zwiększaj ilość czasu co 1 - kilka dni. Pamiętaj, że w aktywności kluczowa jest systematyczność.

Dzięki zastosowaniu powyższych zdrowych nawyków na pewno pozbędziesz się kilku zbędnych kilogramów. Musisz być tylko wytrwała - bezpieczne odchudzanie to ok. pół kg tygodniowo (max. 1 kg). Na pewno na początku nie wszystko będzie Ci się udawało, ale z czasem (może to potrwać ze 2-3 miesiące) zasady te staną się Twoimi nawykami i będzie Ci bardzo łatwo je przestrzegać.

Pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia,
Agnieszka Kuczewska