Jak mam skutecznie schudnąć? Chyba mam nadwagę

Witam, mam 14 lat (może i mało ale bardzo chciałbym schudnąć), 175cm wzrostu ii... eh 80kg. Ruszam się często, w szkole 4 dni 45min i w 1 dzień 2h dosyć intensywnego wf-u, jednak czuję, że to o wieeeele za mało. Nie byłem z tym u lekarza, ale mam nadzieję, że tu dostane pomoc w tym temacie. Jednym zdaniem nie czuję się z tym dobrze i mam wielką chęć do zmian (a kobiety motywują, że ho ho)

Witaj,

Twoje BMI na siatkach centylowych mieści się nieznacznie powyżej 97 centyla, co oznacza, ze występuje u Ciebie otyłość. Na pewno przy znacznej ilości zbędnych kg najlepiej byłoby umówić się na wizytę do dietetyka, który szczegółowo przeanalizowałby przyczyny nadmiaru kg, a także specjalnie dla Ciebie, napisał plan żywieniowy, dopasowany do Twojej sytuacji. Spróbuj więc umówić się na wizytę.

Zanim jednak spotkasz się ze specjalistą przeanalizuj swoje nawyki żywieniowe i swój styl życia. Przeczytaj wskazówki i sprawdź, co robisz dobrze, a co wymaga poprawy:
1. jedz regularnie, najlepiej 5 posiłków dziennie, o tych samych porach. Optymalne przerwy pomiędzy posiłkami - 3 godziny (minimum 2 godziny, maksimum 4-5 godzin). Koniecznie zaczynaj dzień od śniadanie, nie później niż 2 godziny po wstaniu z łóżka. Kolację (lekką) zjedz 2-3 godziny przed snem. Posiłki powinny być częste, ale niewielkie. Przeciwwskazane jest podjadanie.
2. wybieraj produkty zgodnie z piramidą zdrowego żywienia (link w załączeniu
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite...). Zwróć uwagę na to, aby z produktów zbożowych wybierać tylko pełnoziarniste. Warzywa możesz jeść bez ograniczeń (z wyjątkiem ziemniaków, gotowanej marchewki, gotowanych buraków). Owoce - jedz ok. 300 g dziennie (to mniej więcej tyle co 2 średnie jabłka). Mleko i przetwory mleczne - wybieraj te z ograniczoną zawartością tłuszczu). Jedz chude mięso (z umiarem), ryby (zaleca się 2 razy w tygodniu), jaja, warzywa strączkowe. Z olejów wybieraj oliwę z oliwek i masło, ale tłuszcze spożywaj z umiarem.
3. wyeliminuj ze swojej diety produkty niepożądane tj. fast food, słone przekąski (chipsy, paluszki, krakersy, orzeszki solone), słodycze i pieczywo cukiernicze w tym drożdżówki, słodzone napoje gazowane, tłuste zupy / sosy, tłuste mięso, smażone potrawy, szczególnie te panierowane. Ogranicz spożycie soli.
4. pij dużo wody - minimum 1,5-2 l dziennie
5. dobrze się wysypiaj
6. koniecznie zwiększ aktywność fizyczną. W te dni, kiedy nie masz wf-u powinieneś również ok. godziny poświecić na ruch. Nie muszą to być wyczerpujące ćwiczenia. Wybierz ruch, który lubisz - może to być basen, szybki marsz, rowerek stacjonarny, łyżwy, taniec itp. Pamiętaj, że w aktywności kluczowa jest systematyczność.
Bardzo dobrze, ze jesteś zmotywowany do zmiany! Nie chodzi o to, żeby być przez jakiś czas na diecie, tylko, żeby na stałe zmienić swoje nawyki. Musisz tez uzbroić się w cierpliwość - bezpieczne i skuteczne odchudzanie to utrata od pół do 1 kg tygodniowo.

Życzę Ci powodzenia i pozdrawiam Cię serdecznie,
Agnieszka Kuczewska