Na co może wskazywać taka plamka na skórze?

Mam taką suchą plamkę na nodze, czasem mi się robi taka na ciele i znika, smaruje kremem nawilżającym. Bardzo się boję, że to toczeń. Proszę o pomoc.
KOBIETA, 22 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

plamy na skórze są problemem, który dotyczy wielu osób. Mogą mieć one wiele przyczyn, jednak nie trzeba ich na pewno od razu utożsamiać z toczniem, który jest bardzo poważną, a jednocześnie trudną do zdiagnozowania chorobą przewlekłą. Wśród możliwych przyczyn takich objawów można wymienić alergie, podrażnienia skóry, infekcje grzybicze czy nawet problemy z układem hormonalnym. Bardzo dobrze, że stosuje Pani krem nawilżający, ponieważ nawilżenie skóry może pomóc w łagodzeniu suchych plamek.

Jeśli jednak jest Pani zaniepokojona tym objawem, następuje zaostrzenie albo bardzo boi się Pani wystąpienia poważniejszej choroby, to warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista może dokładnie ocenić plamkę i przeprowadzić odpowiednie badania, aby wykluczyć lub potwierdzić różne możliwe przyczyny. Można tu wymienić wiele różnych chorób w tym początki AZS czy inne, ale z pewnością najlepiej będzie zbadać to miejsce i poczekać na diagnozę lekarską. Lekarz może też zlecić wykonanie podstawowych badań laboratoryjnych (w tym morfologii krwi, OB, CRP) czy badań hormonalnych. Zachęcamy zatem do podjęcia kontaktu z lekarzem. Serdecznie pozdrawiamy i życzymy dużo dobrego samopoczucia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/choroby-skory-typowe-objawy

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-tocznia-czy-ja-moge-chorowac-na-toczen-rumieniowaty-ukladowy

https://portal.abczdrowie.pl/toczen-kategoria

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.