Czy mogę mieć skłonności do tej choroby?

Dzień dobry. Piszę w sprawie tocznia układowego . Moja mama choruje na niego od bardzo długiego czasu. Ostatnio mnie zaczęła często boleć głowa, wypadają mi duże ilości włosów, jestem często zmęczona. Na wewnętrznej stronie przedramienia zrobiła mi się sucha,czerwona plama. Czy to możliwe, że odziedziczyłam skłonności do tej choroby?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie sposób postawić diagnozy tylko na podstawie objawów, które Pani wskazuje, ponieważ ta autoimmunologiczna choroba może objawiać się przez spektrum różnego rodzaju dolegliwości, dotykających skóry, stawów, układu nerwowego czy nerek.

Proszę zapoznać się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/toczen-rumieniowaty-ukladowy-choroby-wspolistniejace-i-powiklania.

Natomiast nawiązując do Pani pytania o czynnik genetyczny, to toczeń układowy jest chorobą wciąż tajemniczą, w której czynnik genetyczny odgrywa niemałe znaczenie, choć nie jest jedynym czynnikiem chorobotwórczym. Na wystąpienia tocznia składają się także czynniki środowiskowe i hormonalne, choć warto pamiętać, że tak naprawdę ustalenie etiologii pojawienia TRU jest zazwyczaj trudne lub wręcz niemożliwe.

Zarówno Pani objawy, jak i predyspozycje genetyczne wskazują jednak na potrzebę diagnostyki w kierunku tocznia. Warto rozpocząć od wykonania morfologii krwi (limfopenia, leukopenia czy niedokrwistość hemolityczna mogą wskazywać na toczeń) z oznaczeniem wskaźników zapalnych OB i CRP. W dalszej kolejności internista może zadecydować o specjalistycznych badaniach, np. immunologicznych.

Więcej informacji o toczniu odnajdzie Pani w naszych artykułach, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/co-to-jest-toczen-rumieniowaty-ukladowy-czyli-historia-wielkiego-mistyfikatora oraz https://portal.abczdrowie.pl/objawy-tocznia-czy-ja-moge-chorowac-na-toczen-rumieniowaty-ukladowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.