Natrętne myśli i lęk przed skrzywdzeniem innych

Mój problem polega na obsesyjnych myślach. Boję się, że przestanę kontrolować swoje zachowanie i zrobię komuś krzywdę. Najczęściej dotyczy to moich bliskich, np. rodziców. Zdaję sobie sprawę, że muszę skontaktować się z lekarzem, ale czy mogłabym sama jakoś je kontrolować? Już nie daję rady, boję się że komuś coś zrobię. Najbardziej boję się widoku noży. Całymi dniami płaczę. Proszę o pomoc.

Witam Panią serdecznie!

Bardzo się cieszę, że ma Pani świadomość konieczności skonsultowania swoich problemów ze specjalistą bowiem jest to niezbędne do tego by na nowo poczuła Pani spokój w swoim życiu. Niewątpliwie można zniwelować bądź co najmniej zminimalizować wpływ Pani obsesyjnych myśli na funkcjonowanie, ale obawiam się, że nie będzie to możliwe bez pomocy terapeuty. Z Pani wiadomości wynika, iż obecny stan jest już dość zaawansowany i z tej przyczyny nie wydaje mi się by próby samodzielnego poradzenia sobie z problemem przyniosły oczekiwane rezultaty.

Natrętne myśli z reguły nie prowadzą do realizacji ich treści ale niewątpliwie mają silnie destrukcyjny wpływ na życie i funkcjonowanie danej osoby. Oczywiście diagnoza sytuacji zależy od kontekstu w jakim owe myśli się pojawiają, od tego czy jest to jedyny objaw czy pojawiają się też inne. Z tych przyczyn tak ważna jest konsultacja ze specjalistą - wywiad i obserwacja psychologiczna to najważniejsze narzędzia pracy psychologa, które pozwalają rozeznać się w sytuacji i podjąć właściwe działania. Z tej przyczyny raz jeszcze zachęcam do jak najszybszego kontaktu ze specjalistą - pozwoli to na jak najszybsze podjęcie odpowiednich działań.

Pozdrawiam

Witam,

wskazana jest specjalistyczna pomoc psychiatryczna (farmakoterapia) i/lub psychoterapia, ponieważ objawy, które Pani prezentuje wskazują na OCD (zaburzenie obsesyjno - kompulsyjne) inaczej nerwica natręctw. Problem wymaga szczegółowej diagnostyki i ukierunkowanego leczenia w Poradni Zdrowia Psychicznego (lekarz psychiatra i psychoterapeuta).

Pozdrawiam serdecznie