Nieprawidłowości w wyniku echa serca

Witam mam syna 4 msc i dziś byłam u kardiologu na echo serca , wszystko jest ok prócz dwóch rzeczy , a mianowicie Drożny otówr owalny o śr.5-6 mm z przeciekiem l-p. . co to znaczy ??? W pozycji skośnej w Color Doppler uwidoczniono niestalu , śladowy przeciek l-p. na poziomie części mięśniowej 9koniuszkowej IVS .. co to oznacza ?? jakaś choroba ?/ czy to jest coś poważnego ?? Z góry dziękuje za odpowiedz i pozdrawiam .

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. W życiu płodowym drożny otwór zapewnia niezbędne połączenie anatomiczne i czynnościowe przedsionków. Stanowi rodzaj zastawki utworzonej z wolnego brzegu przegrody pierwszej, która może otwierać się w kierunku lewego przedsionka. Po urodzeniu wzrost ciśnienia w lewym przedsionku powoduje przyciśnięcie uprzednio odchylonej zastawki przegrody pierwszej i zamknięcie otworu. U większości ludzi blaszki przegrody zarastają a w tym miejscu powstaje zagłębienie zwane dołem owalnym. Drożny otwór owalny stwierdza się u około 20-30% dzieci (formen ovale apertur), nie jest on patologią i nie wymaga leczenia, może stać się jednak drogą dla systemowych zatorów obwodowych pochodzących z systemu żylnego .