Nieumiejętność chwytania zabawek objawem autyzmu

Witam! Moja 5-miesięczna siostrzenica nie chwyta zabawek. Jest wcześniakiem, urodzona w 32 tygodniu ciąży. Zalecenie rehabilitanta - wizyta u neurologa nic nie wykazała. Rodzice martwią się o nią. Czy w tym wieku może się ujawnić autyzm?

Pierwsze objawy autyzmu mogą być obecne nawet już w okresie niemowlęcym czyli do 1 roku życia. W prawie 50% przypadków objawy występują w okresie poniemowlęcym lub wczesnoszkolnym, u dzieci zdrowych albo z niewielkimi wadami. Z reguły u dziecka w wieku średnio około 21 miesiąca ujawnia się regresja w mówieniu, regresja w kontaktach i zabawie bez regresji funkcji ruchowych. Pierwszymi objawami u tak małego dziecka w okresie niemowlęcym mogą być słaby kontakt wzrokowy dziecka, nie potrafi się bawić zabawkami, nie uśmiecha się, nie gaworzy, nie wskazuje świadomie, nie wykonuje świadomych gestów. Jednak w tak wczesnym okresie życia dziecka raczej trudno postawić diagnozę autyzmu niepodważalnie.

Mgr Agata Majda Pedagogika, Olkusz

Witam
W wieku pięciu miesięcy trudno postawić diagnozę autyzmu. Takim pierwszy objawem, który może na to wskazywać jest brak kontaktu wzrokowego, brak podążania wzrokiem za twarzą innych.
Jeśli dziecko ma zaleconą rehabilitację to proszę ją systematycznie stosować. Specjaliści na pewno zauważą jeśli coś wzbudzi ich niepokój.
Pozdrawiam AM