Obgryzanie warg jako objawy nerwicy natręctw

Witam!10 lat temu zachorowałam na anoreksje,,potem bulimię.Obecnie choruję na depresję.Mam problemy rodzinne.Chodzę do psychologa od kilku lat.Powiedziałam na ostatniej wizycie,że od 10 lat jest coś co robię i nie mogę przestać,to wprowadza mnie w bardzo silne zdenerwowanie,czego nie kontroluję.Uważam że to tiki nerwowe.Wstydziłam się jej powiedzieć o co konkretnie chodzi.Mówiła że to może być nerwica natręctw.Proszę mi powiedzieć czy obgryzanie warg do bólu zębów,ran i krwi to tik,czy nerwica?

Trudno postawić diagnozę korespondencyjnie, nie badając szczegółowo pacjenta. Nie wykluczam jednak, że w kontekście dotychczasowej historii choroby bardziej prawdopodobne jest, że opisane objawy mają charakter kompulsji, tzn. czynności przymusowych.

Prof. dr hab. n. med. Iwona MaĹgorzata KĹoszewska

Myślę, że dobrze jest mówić psychoterapeucie o tym co jest dla Pani trudne i wstydliwe..W pewien sposób jest to zachowanie agresywne wobec samej siebie. Jest Pani w trakcie psychoterapii warto się tym zająć.