Obserwacja potworniaka - torbieli skórzastej

znalazlam adres na forum. u mnie wykryli potworniaka tj. torbiel skorzasta. mialam miec zrobiona laparoskopie ale w koncu uznali ze mam to do obserwacji. (2,09 cm) wczesniej kazali mi zrobic szereg badan. w tym takze markery nowotworowe. (wyszly w normie) a dzis(mialam isc na ustalenie terminu zabiegu) stwierdzili ze beda tto obserwowac. kazali mi zrobic badanie ROMA. troche poczytalam i sie boje. glownie chodzi mi o to ze jak mam markery w normnie to czy to badanie moze pokazac cos innego?czy to jednak moze byc rak? pozdrawiam . lekarz powiedzial mi takze ze nie ma podstaw zeby tak podejrzewac i dodal ze takie sa procedury czy to prawda?

Jan ZajÄc

Witam. Zaproponowane Pani badanie jest rozszerzeniem standardowego testu na obecność markerów nowotworowych. Od jego wyniku zależy jakie dalsze postępowanie będzie najodpowiedniejsze.
Niewiele badań w medycynie daje 100% pewność diagnozy, podobnie jest z markerem nowotworowym CA125 i innymi - proponowane Pani badanie ma na celu zmniejszyć niepewność diagnozy i upewnić lekarza, że przyjęte przez niego postępowanie jest właściwe.