Podwyższone ciśnienie krwi a palenie papierosów i weekendowe nadużywanie alkoholu

witam mam nadcisnienie ktorego nie lecze poniewaz przeraza mnie mysl przyjmowania lekow ze wzgledu na wiek mam dopiero 28 lat niestety mam nadwage pale papierosy i lubie weekendowo dobrze poszalec przy alkocholu czy redukcja masy zaprzestanie palenia papierosow i mocne ograniczeniealkocholu sprawi ze moje cisnienie bedzie bezpieczniejsze dla mojego organizmu zazwyczaj moje cisnienie wynosi 160/104 puls 100?

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Oczywiście niezdrowy styl życia mocno wpływa na nadciśnienie i nie ma cudów. Proszę ograniczyć alkohol, a już na pewno słodkie drinki (z colą, sokami), jak już Pan musi to lepiej czysty destylat typu wódka i popić dużą ilością wody z cytryną.
Najważniejsze to schudnąć, bo nadwaga to pierwszy powód nadciśnienia. Polecam podejście dla prawdziwych facetów: http://www.instytutzdrowegozywienia.pl/2014/12/co-jesc-na-diecie-niskoweglowodanowej.html
Pozdrawiam serdecznie