Poziom cukru w 22. tygodniu ciąży

wiatam, jestem w 22 tyg ciąży. dziś rano zmierzyła poziom cukru i wyszedł mi 110 cz jest to już powód do niepokoju? wyniki krwi robiono mi w 16 tyg i były książkowe

Witam Panią,

Według nowych kryteriów Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego 2014 cukrzycę ciążową rozpoznajemy przy glikemii na czczo od 92 mg/dl. Pomiar powinien być wykonany z krwi żylnej (nie glukometrem z krwi włośniczkowej). Warto, aby udała się Pani do diabetologa i/lub wykonała sobie nieco wcześniej test tolerancji glukozy - potrzebne będzie skierowanie - np. od lekarza rodzinnego. W ciąży wykonanie testu zaleca się między 24 a 28 tyg ciąży. Prawidłowa glikemia na czczo dla kobiet ciężarnych z cukrzycą ciążową to: 60-90 mg/dl na czczo i < 120 mg/dl 1 h po posiłku. Myślę, że na początku wystarczy u Pani wprowadzenie diety cukrzycowej, jeśli rozpoznanie potwierdzi się, ale proszę udać się do diabetologa. Warto przy okazji wyedukować się w zakresie diety.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz