Problem alkoholowy u partnera po stracie pracy

Mam problem z chłopakiem. Od jakiegoś czasu nam się nie układa, ostatnio stracił pracę, zaczął coraz więcej pić. Nie szuka niczego nowego tylko codziennie baluje z kolegami. Nie wiem jak do niego dotrzeć, co zrobić żeby zmotywować go do szukania nowej pracy. Proszę o pomoc.
ponad rok temu

Zachęcam do zgłoszenia się samej do placówki lecenia uzależnień oraz współuzależnień, gdzie pomaga się partnerom, rodzinom osób z problemem alkoholowym. Tam dowie się Pani bardzo dużo jak sobie radzić, jak postępować.
Magdalena Brabec

Proszę Pani, to rzeczywisty problem. Uciekanie w upijanie się i brak konstruktywnej reakcji na trudności stanowią poważny sygnał ostrzegawczy. Trzeba postawić wyraźne granice i warunki postępowania. Proszę poinformować czego Pani oczekuje od partnera. Czyli rozumiejąc trudną sytuacje partnera po stracie pracy, proszę dać mu wsparcie ale wyraźnie postawić sprawę czego Pani oczekuje i czego Pani nie będzie tolerować.
Pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Dzień dobry.
Tak się składa, że u mężczyzn praca, jej brak bądź niezadowolenie z niej są ściśle powiązane z samooceną, poczuciem własnej wartości i sprawczości. Pani partner najwidoczniej zraził się niepowodzeniem związanym z pracą i zaczął w typowo „męski” sposób radzić sobie z frustracją, czyli poprzez ucieczkę w alkohol i imprezy z kolegami.
Obawiam się, że skuteczny, „zewnętrzny” sposób zmotywowania Pani partnera do poszukiwania nowej pracy bez jego „wewnętrznej” gotowości po prostu nie istnieje. Może Pani jednak uczciwie i szczerze z nim porozmawiać, podzielić się swoimi obawami i oczekiwaniami. W kontekście własnych oczekiwań warto również rozważyć zasadność kontynuowania związku w przypadku braku chęci Pani partnera do ustatkowania się – o czym oczywiście trzeba mu powiedzieć podczas rozmowy.
Pozdrawiam.