Problem z erekcją podczas inicjacji seksualnej

Witam, mam 20 lat. Ostatnio miałem uprawiać pierwszy raz seks z dziewczyną, lecz niestety nie doszło u mnie do erekcji. Być może był to stres, z drugiej strony chciałem dodać, że wcześniej często się masturbowałem, jakieś 6 lat. Czy brak erekcji jest spowodowany tym, że przyzwyczaiłem się do jednego bodźca? Nie miałem wcześniej problemów z erekcją, teraz boję się dziewczyn, boję się, że znowu nie dojdzie do erekcji. Kiedyś na myśl o ładnej, atrakcyjnej kobiecie erekcja przychodziła sama. Nie palę papierosów ani nie biorę żadnych innych używek czy sterydów. Jak mam dodać pewności siebie? Czy zaprzestanie całkowicie masturbacji przywróci mi pełną erekcję podczas stosunku?

Podejrzewam jednak, że jest to wina nadmiernej masturbacji. Generalnie jestem zmotywowany na tyle, żeby zaprzestać masturbować się całkowicie, czy jest z tego powodu jakieś zagrożenie? Czy mogę tak nagle zaprzestać się masturbować i nie będzie z tego powodu żadnych konsekwencji? Czy może robić to jakoś stopniowo? Po jakim czasie powróciłaby mi sprawność seksualna we współżyciu z kobietami, kiedy mój organizm powrócił do normalności? Czy to może jakieś zmiany w przysadce mózgowej, które będą trwały dłużej? Dodam jeszcze, że byłem ostatnio na dyskotece, co prawda erekcja nie występowała podczas oglądania ładnych dziewczyn, ale gdy z tańczyłem z jedną erekcja się pojawiła. Może dlatego, że byłem po alkoholu i byłem wyluzowany. Dlatego myślę, że problem tkwi i mojej głowie i nie wiem, jak to naprawić. Żadnych uszkodzeń fizycznych nie mam, wizyta u urologa nie jest mi potrzebna. Jestem teraz naprawdę załamany. Prosiłbym o odpowiedź na wszystkie pytania, pomimo ich dużej ilości. Dziękuję.

Witam!

Problemy ze wzwodem są częstym problemem, spotykanym także u młodych mężczyzn. Mogą być spowodowane przyczynami na tle organicznym lub czynnościowym. Najczęściej do czynienia mamy z zaburzeniami czynnościowymi, na tle psychologicznym. Tak też wydaje się być u Pana. Fakt, że wzwód występuje podczas masturbacji pozwala w dużej mierze wykluczyć występowanie zmian chorobowych.

Rzeczywiście tak jak Pan zauważył - jedną z częstszych, istotnych przyczyn występowania problemów ze wzwodem jest zbyt częsta masturbacja. Powoduje ona przyzwyczajenie do tego charakteru bodźca i trudniej przestawić się na kontakt z kobietą. Nie ma przeciwwskazań do tego, aby stopniowo redukować czas masturbacji.

Bardzo ważny jest też fakt, że był to Pana pierwszy kontakt seksualny. Niepewności w sferze kontaktów seksualnych zwykle towarzyszy dodatkowy stres, który jest bardzo istotnym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania problemów ze wzwodem. Zaprzestanie masturbacji z pewnością przyczyni się do zmniejszenia problemu ze wzwodem, ale warto też popracować nad swoją pewnością siebie. Niezmiernie istotna jest szczera rozmowa z partnerką. Poczucie zrozumienia i akceptacji poprawi komfort współżycia.

Istotnym czynnikiem przyczyniającym się do powstawania problemów ze wzwodem jest stres. Zbyt nerwowy tryb życia, codzienne problemy, brak czasu i pośpiech nie sprzyjają komfortowej atmosferze we współżyciu. Nie można określić jak długo będzie trwał okres powrotu do pełnej sprawności. Dużo zależy też od Pana.

Jeżeli we własnym zakresie nie uda się poprawić jakości współżycia, być może warto byłoby skorzystać z konsultacji seksuologa lub psychologa.

Pozdrawiam serdecznie!