Przypominanie się traumatycznych scen z młodości

Mam pytanie Czy jeżeli miałam źle dzieciństwo mało z tego okresu pamiętam i w dorosłym życiu 20 lat mam przeblyski złych scen w moim domu o których nigdy nie pamiętałem lub byłem zawstydzony upokorzony a teraz to wraca ja sobie to przypominam i towarzyszą mi te same uczucia co w danej sytuacji. Czy to jest normalne??

Dzień dobry,
To objawy traumy, której Pan doznał w dzieciństwie. Zdarza się, że nawet po wielu, wielu latach wspomnienia wracają i dręczą, szczególnie gdy są ciężkie, spychane do nieświadomości. Czasem wręcz nie pozwalają normalnie funkcjonować. Przypomina to zespół stresu pourazowego, na który cierpią np. żołnierze wracający z ciężkich wojen. Złe wspomnienia wracają w postaci flashbacków - nagłe, nieproszone migawki, urywki rozmów, fragmenty scen wydarzeń.
Zalecam konsultację psychiatryczną oraz psychologiczną oraz psychoterapię. Leczenie takich objawów może trwać długo, ale warto dać sobie szansę na lepsze życie.
Powodzenia!