Przyrost bHCG we wczesnej ciąży

Witam, jetem w 46dc, jestem we wczesnej ciąży. OM 24.09.14 mam długie cykle 39 dniowe, owulacja od 22dc do 29 dc, do zapłodnienia doszło najprawdopodobniej w 28 dc. 3.11.14 wynik bHCG 41,1; badnie powtórzone 6.11.14 z wynikiem 60,2. Czy przyrost bHCG jest prawidłowy? Jak mierzony jest przyrost, gdyż spotykam się z dwoma opiniami: 1/powinien się podwoić w ciągu 48h 2/ powinien wzrosnąć min 66% w ciągu 48h. Wg powyższych metodologii mój wynik 1/ nie podwoił się 2/ wzrósł o 146%. jak być powinno

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani, na tak wczesnych etapach ciąży beta HCG jest bardzo nieswoistym markerem , a zakresy norm mają jedynie charakter orientacyjny. Najważniejszy jest sam wzrost beta HCG. Proszę udać się do ginekologa, który wykona USG, najbardziej swoiste badanie oceniające rozwój ciąży, które jest w stanie wykryć ciążę, nawet od 5 t.c. Pozdrawiam.