Puste jajo płodowe a rozwój ciąży

Witam serdecznie, mam 21 lat i jestem w ciąży, natomiast lekarze stwierdzili, że mogę mieć puste jajo. Dziecko to miało być dla mnie cudem. W piątek miałam zrobione USG i wyszło, że pecherzyk ma 8,6 mm a pęcherzyk żółty ma 2,8, natomiast po weekendzie w poniedziałek na drugim USG wyszło, że pecherzyk ciążowy 12 mm a pęcherzyk zółty 3,6mm, do tego bhcg wyszło 27246. Lekarz mówi, że czekamy jeszcze tydzień, jeśli dalej nic nie będzie to na zabieg. Dodam tylko, że okres miałam 14 maja i mam bardzo nieregularny. Proszę, czy mam szansę by być mamą?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! O ile tempo wzrostu pęcherzyka ciążowego może być w normie i odpowiadało w poniedziałkowym badaniu końcowi piątego tygodnia ciąży, to rozumiem, że powodem do niepokoju jest brak widocznego zarodka i akcji serca. Zarodek powinien być już widoczny, gdy pęcherzyk ciążowy osiąga wymiar powyżej 12-15 mm, odpowiadający szóstemu tygodniowi, nieraz się zdarza jednak, że jest on widoczny po raz pierwszy przy pęcherzyku mierzącym nawet ponad 20 mm. Decyzja o odczekaniu tygodnia i powtórzeniu badania jest raczej standardowa w takich przypadkach. Czasem można zaobserwować nieco nietypowy schemat pojawiania się zarodka w obrazie USG, który prowadzi do zdrowej ciąży i szczęśliwego rozwiązania. W Pani przypadku, póki co, trudno jest mówić nawet o jakiejś istotnej nietypowości. Proszę się też nie sugerować rzeczywistą datą ostatniej miesiączki, która wskazuje na starszą ciążę niż wielkość pęcherzyka. Przy nieregularnych cyklach płciowych najpewniej owulacja wypadła nieco później niż to "podręcznik" przewiduje. Niemniej, jeśli rzeczywiście doszło do zatrzymania rozwoju zarodka, to proszę pamiętać, że takie sytuacje, zwane nieraz "pustym jajem płodowym" są stosunkowo często obserwowane. Najczęściej wiążą się z losowo powstającymi wadami genetycznymi lub rozwojowymi dziecka. Zwykle w kolejnych ciążach kobiety są też w stanie donosić i urodzić zdrowe dziecko. W razie czego proszę się więc nie załamywać i ponowić starania o dziecko, gdy tylko dojdzie Pani do siebie. Pozdrawiam serdecznie!