Relacje partnera z mamą i jego niesamodzielność

Mam 21 lat, od 2 lat jestem w związku z chłopakiem, który jest ode mnie o rok młodszy, planujemy razem przyszłość, bardzo go kocham, lecz bardzo niepokoi mnie Jego niesamodzielność, z każdym najmniejszym nawet problemem radzi się mamy, zawsze powtarza, że mama wie najlepiej, niedawno mnie poinformował, że po ślubie będziemy się budować obok Jego mamy i siostry, nie ukrywam nie podoba mi się ten pomysł, ponieważ Jego mama ingeruje w nasze życie i wie o nim dosłownie wszystko, nie wiem co robić.
KOBIETA, 21 LAT ponad rok temu

Kompleksy, które prowadzą do depresji

Depresja to choroba cywilizacyjna. Wciąż jednak nie jest to dobrze znana choroba. Obejrzyj film i poszerz swoją wiedzę o depresji. Dowiedz się, jakie znaczenie dla rozwoju depresji mają kompleksy.

Witam serdecznie,
Z tego co Pani pisze wynika, że jesteście Państwo jeszcze na etapie wchodzenia w okres dorosłości. Być może to kwestia czasu i dojrzałości do niektórych decyzji u partnera, tj. budowania własnej rodziny, niezależności od rodziny pochodzenia, nauki stawiania granic. Warto zdobyć się na szczerą rozmowę z partnerem i porozmawiać z nim o swoich obawach i obserwacjach. Istotne jest, aby w trakcie rozmowy odwoływać się do faktów, mówić o swoich obawach, oczekiwaniach, potrzebach, dając jednocześnie partnerowi przestrzeń do wypowiedzenia swojego zdania na ten temat. Proszę pamiętać, że to partner musi widzieć w tej sytuacji problem żeby chcieć wprowadzić zmiany w swoim zachowaniu, w przeciwnym razie może to być frustrujące zarówno dla Pani (chęć zmiany tej sytuacji), jak i partnera (brak zrozumienia dla Pani reakcji, jeśli obecnie kieruje Pani do partnera komunikaty nie wprost sygnalizujące Pani niezadowolenie).
Pozdrawiam,
Karolina Pietrzak (karolinapietrzak.pl)

0

Witam Panią Serdecznie,

Słusznie Pani zauważyła i poczuła, że to się Pani nie podoba.
Z jednej strony, to dobrze, że Mama jest dla Niego ważna i szanuje Ją.
Z drugiej strony wykazuje małą samodzielność, pytając o drobne kwestie.
Pani Partner został tak nauczony i nauczył się - prawdopodobnie nawet nie zauważa i nie wie, że powinno być inaczej.
Dodatkowo jest bardzo młodym jeszcze Człowiekiem.

Dlatego też bardzo ważne żeby Pani wyraziła Swoją opinię na ten temat.
Sugeruję szczerą z Nim rozmowę, nie śpieszną, nawet przy świecach, dobrej herbatce, relaksacyjnej muzyce.
Podzielić się z Nim Swoimi odczuciami, że czuje się Pani pomijana, mało ważna, ze ma Pani poczucie, że Mama przekracza Państwa granice ( jeśli tak Pani czuje).
I powiedzieć, żeby wszelkie decyzje dotyczące Pani i Partnera były wspólnie przez Was omawiane i poprosić, aby porozmawiał z Mamą, żeby uszanowała Państwa granice i przestała żyć Waszym życiem.

Gdyby to nie pomogło, to polecam konsultację psychologiczną partnerską, a gdy będzie potrzeba to terapię (musi być akceptacja na taką pracę).
Zapraszam,

Dużo Dobrego,
Irena Mielnik-Madej

0

Witam, z mojego doświadczenia z problemami w związkach wynika, że szanse na to że przeprowadzenie "poważnej" rozmowy z narzeczonym niewiele przyniesie. Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem byłaby terapia par albo poradnia dla par. Jeżeli się zgodzi na wspólną wizytę u terapeuty bez pytania mamusi to szanse na udany związek są dosyć duże.
Pozdrawiam seredecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty