Różowe upławy i bóle jajników podczas owulacji

Witam, od ponad roku staramy się z mężem o drugie dziecko. Mamy już chłopczyka. Byłam już u kilku ginekologów, ale mówią, że wszystko w porządku. Natomiast ja po urodzeniu synka i dostaniu pierwszej miesiączki (nie karmiłam, miesiączka była po 50 dniach od porodu) cierpię na okropne bóle jajników podczas owulacji, natomiast samo krwawienie nie dostarcza mi wielu dolegliwości. Raz wyszedł mi test pozytywnie (7 miesięcy temu), a zaraz później dostałam okresu. Teraz jestem w 19 dniu cyklu i dziś zadziwiły mnie różowe upławy, których nigdy wcześniej nie miałam. (Powiem tylko, że gdy test wyszedł pozytywnie, ale dostałam okresu, to w ok. 21 dniu cyklu plamiłam.) Zastanawiam się, czym to jest spowodowane i co jeszcze mogę zrobić, aby w końcu nam się udało. Do tej pory miałam porobione wszystkie badania. Mąż również się przebadał i nic nie wskazuje na to, abyśmy cierpieli na wtórną bezpłodność. Szczególnie zastanawiają mnie te różowe upławy. Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Plamienie może być spowodowane implantacją zarodka - szczególnie, że po ostatnim takim epizodzie uzyskała Pani pozytywny wynik testu ciążowego. Gdyby jednak okazało się, że nie zaszła Pani w tym cyklu w ciążę, a plamienia ponownie wystąpią w kolejnych cyklach, to powinna Pani udać się do ginekologa, aby sprawdzić, czy u ich podłoża nie leżą jakieś zmiany organiczne (np. nadżerka czy polip szyjki macicy) bądź zaburzenia hormonalne.

Jeśli okaże się, że nie jest Pani w ciąży, to aby zwiększyć szansę na zapłodnienie w następnych cyklach, warto wzmóc starania o dziecko w okresie płodnym. Żeby go zidentyfikować, można obserwować śluz szyjkowy, mierzyć temperaturę i wykonywać obliczenia. Skoro jednak odczuwa Pani bóle w podbrzuszu w okresie okołoowulacyjnym, to ma Pani ułatwione zadanie. Powinni Państwo współżyć właśnie w tym okresie. Czasem nawet całkiem zdrowe, płodne pary muszą oczekiwać na poczęcie dłużej niż rok-dwa. Fakt, że mają już Państwo dziecko, świadczy na Państwa korzyść.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!