Sposoby leczenia zespołu Klinefeltera

Mam 22 lata, 2 lata temu wykryto u mnie zespół Klinefeltera, Od roku stale biorę domięśniowo testoseronum prolongatum ampułkę co 28 dni. Na początku pomagało w życiu. Jednak ostatnio mam coraz mniej chęci do życia, nie mogę zwlec się z łóżka, nie chce mi się pracować. Jest inny sposób leczenia? Częstsze dawki? Inne leki? Oraz najważniejsze pytanie, Czy mogę mieć dzieci?
MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu

Hormony a zachowanie

Dzień dobry,

Proszę sobie sprawdzić stężenie testosteronu ok. 10 dni po ostatnim zastrzyku, jeśli jest bliskie dolnej normy lub poniżej powinien Pan zwiększyć częstość przyjmowania zastrzyków, np. 1 zastrzyk raz na dwa tygodnie. Niekiedy testosteron prolongatum pdajemy raz w tygodniu. Wszystko zależy od schorzenia oraz stężenia hormu we krwi. Proszę skontaktować się ze swoim lekarzem i poprosić go, aby dobrał Panu odpowiednią dawkę, wówczas poczuje się Pan znacznie lepiej. Proponuję również dodatkowo oznaczyć TSH we krwi pod kątem niedoczynności tarczycy, a w razie konieczności hormony pomogą Panu normalnie funkcjonować. Co do płodności , to zdecydowana większość mężczyzn z zespołem Klinefeltera nie może mieć dzieci. Zdarzają się wyjątkowe przypadki osób wśród których nie stwierdza się zaburzonej płodności. Może akurat jest Pan wśród tej grupy.
W obecnych czasach duża ilość mężczyzn i kobiet bez istotnych chorób ma problemy z płodnością (wpływ zanieczyszczonego środowiska, pełna chemii żywność,
PEM, itd). Wiele osób decyduje się wówczas na adopcję, a ta naprawdę daje możliwość zrealizowania się w roli rodzica oraz jest pięknym gestem wyciągnięcia pomocnej dłoni w stronę dziecka, które nie ma rodziców i pragnie miłości.
Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz

0

Dawka testosteronu powinna zależeć od tego jak wyglądają wyniki LH, FSH, testosteronu i estradiolu u Pana. Te z kolei są zależne od wieku. Więc miejsce na zwiększenie u Pana dawki może lecz nie musi być. To czy będzie Pan miał dzieci z własnego nasienia, a nie od dawcy, zależy od tego czy w Pana jądrach są plemniki. Czasem są ale rzadko. Wtedy pozostaje dawca.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty