Stan po półrocznej terapii uzależnień

Witam,mój syn ma 31 lat,jest po półtorarocznej terapii w osrodku uzależnień od narkotyków.Mam pytanie,czy mogę wierzyć w jego wyjście z uzależnienia.Syn twierdzi,że wie czego chce i nigdy już narkotyków nie weżmie.Jaka jest rzeczywistość?Ewa

Należy wierzyć. Uzależnienie jest chorobą. Może wrócić, ale gdy pracuje się nad sobą to jest bardzo duża szansa na powodzenie. Było u mnie na terapii bardzo dużo osób i większość potrafi obyć się bez substancji. Natomiast nie należy oczekiwać zapewnień, że się nie wróci. Tak samo jak nie można oczekiwać zapewnienia, że np. nie będzie się nigdy kaszlało. Osoba uzależniona oczekuje wsparcia typu: wierzę w ciebie. Bez wypominania przeszłości!

Terapia uzależnień skutkuje i tak jest w przypadku Pani syna, skoro przestał brać. Skoro nie bierze, to jest dobrze i należy się z tego cieszyć oraz doceniać trud syna.

Syn przede wszystkim potrzebuje teraz wsparcia i poczucia, że Pani wierzy w jego wyjście z nałogu. Potrzebuje zapewnienia, że dobrze zrobił i że jest Pani dumna z tego, czego przez te pół roku dokonał. Oczywiście należy być czujnym, bo uzależnienie może o sobie dać znać (choć nie musi) np. w trudniejszych momentach życia. Wtedy warto od razu zareagować np. udając się po wsparcie psychologa.
Teraz najważniejsze, żeby syn miał w życiu jakiś cel oraz był odseparowany od środowiska przez które popadł w nałóg.

Pozdrawiam serdecznie