Szczepienia przeciw żołtaczce przed wycięciem zmiany skórnej

Dzień dobry, ze względów profilkatycznych muszę usunąć małe znamie narażone na ciągłe otarcia butem. Mam pytanie czy przed zabiegiem trzeba zaszczepić się przeciwko żółtaczce oraz jak wyląda schemat przyspieszony szczepienia, gdyż zależy mi na czasie oraz czy we wszystkich ośrodkach zdrowia, laboratoriach schemat przyspieszony szczepienia jest wykonywany? Z góry dziękuję za odpowiedź , pozdrawiam.

Wycięcie zmiany skórnej nie wymaga obligatoryjnie wykonania szczepień przeciwko zapaleniu wątroby typu B. Stosowanie materiałów jednorazowych, właściwej dezynfekcji i sterylizacji narzędzi oraz zachowanie zasad higieny wystarcza do zabezpieczenia Pani przed przeniesieniem WZW B. Szczepienie u Pani, jeżeli dotychczas nie wykonane powinno być rozważone pod kątem narażenia. Jeżeli zdecyduje się Pani je wykonać, nie widzę potrzeby przeprowadzania schematu przyspieszonego. Na pewno nie dla wycięcia znamienia.

Szczepienia przeciw żółtaczce typu B nie są potrzebne, jeśli w szpitalu czy w gabinecie przestrzega się zasad higieny i sterylizacji sprzętu. Jeśli gdzieś pytają czy była Pani szczepiona na żółtaczkę B, to trzymałbym się od tego miejsca z daleka, ponieważ oznacza to, że nie potrawią w nim prawidłowo sterylizować narzędzi, a tedy można ulec zakażeniu nie tylko żółtaczka, ale także innymi chorobami, na które nie jest Pan zaszczepiona.