Tomografia komputerowa kręgosłupa piersiowego, badanie podstawowe i po kontraście - proszę o interpretację

Witam, czy mógłby mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi w tym opisie tomografii komputerowej? Badanie wykonano przed i po dożylnym podaniu środka cieniującego. w obrazowaniu wykorzystano okna kostne i miękko tkankowe, wtórne rekonstrukcje wielopłaszczyznowe. płytki graniczne trzonów w badanym odcinku zesklerotyzowane z nierównościami powierzchni i osteofitami przy krawędziach przednich i bocznych, szerzącymi się w postaci dziobiastych wyrośli w obrębie więzadła podłużnego przedniego. stan po kompresyjnym (obejmującym kolumnę przednią) złamaniu kręgu Th7 od strony płytki granicznej górnej z jego wtórną przebudową zagęszczającą. lokalizacja i charakter złamania sugerują podłoże osteoporotyczne. cechy zaawansowanej degeneracji tarczek międzykręgowych pod postacią obecności zbiorników gazu (objaw próżniowy) widoczne na poziomach Th6/Th7/Th8/Th9/Th10. wymiar strzałkowy kostnego kanału kręgowego w płaszczyźnie po środkowej oraz odległość nasad łuków w normie. obraz struktur nerwowych wewnątrz kanałowych bez istotnych odchyleń od stanu prawidłowego. Od razu powiem, że nie chodzi tutaj chyba o osteoporozę, gdyż babcia dwa razy przewróciła się na plecy i to było przyczyną złamania tego kręgu, ale nie wiem, mogę się mylić. Proszę o szybką odpowiedź.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dziękujemy za zadanie pytania.

Niestety, nie interpretujemy wyników badań. Skonsultuj wyniki badań babci ze jej lekarzem prowadzącym, który zlecił wykonanie badania, on będzie mógł właściwie ocenić jej stan zdrowia.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Z wyrazami szacunku,
Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl