Torbiel i rak

W sumie to mam dwa pytania: 1) W wieku 9 lat usunięto mi operacyjnie torbiel z grasicy - czy może się ona odnowić? 2) Moja mama ma 46 lat, stwierdzono u niej boreliozę, na którą obecnie przyjmuje antybiotyk. Jednak najgorsze jest, że podczas badania usg wykryto u niej dwa guzki - jeden maleńki w piersi, drugi na wątrobie o wielkości 22 mm. Jestem przerażona. Czy może być to rak z przerzutami?

ponad rok temu

Witam serdecznie!

Co do odpowiedzi na pytania to:

1) Torbiele grasicy raczej nie mają tendencji do nawracania, zwłaszcza po tak długim czasie.

2) Aby odpowiedzieć na pytanie, jaki charakter mają guzki, należy wykonać dodatkowe badania - mammografię piersi oraz biopsję, oraz tomografię komputerową jamy brzusznej (pod kątem zmiany w wątrobie). Obecność guzków nie oznacza, że u Mamy rozwinął się nowotwór złośliwy. Guzy te mogą wcale nie być powiązane, ale z pewnością należy to sprawdzić.

Pozdrawiam serdecznie