Toxoplasma gondii w ciąży

witam, jestem w ciąży, odebrałam wyniki toxoplasma gondii Igg >650, Igm 0,890 (wynik niejednoznaczny). Bardzo się martwię, proszę o pomoc w interpretacji wynikow. Czy ten wynik może oznaczać,że jestem teraz zakażona?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Interpretować można go dwojako. Albo jest Pani w trakcie zakażenia, albo przebyła Pani zakażenie w dalszej przeszłości (drugi scenariusz jest bardziej prawdopodobny, gdyż miano przeciwciał IgG jest b. wysokie, a IgM jest niskie/ujemne). Jednak aby jednoznacznie określić sytuację, należy za około 2-3 tygodnie powtórzyć badanie oznaczenia miana przeciwciał w obu klasach. Powtórnie tak niski poziom przeciwciał w klasie IgM świadczyć będzie o przebytym w przeszłości zakażeniu - co byłoby w Pani sytuacji bardzo korzystne, gdyż oznacza to pełną ochronę dla Pani i dziecka w przypadku ponownego kontaktu z pasożytem. Jeśli natomiast miano przeciwciał IgM będzie dodatnie należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem chorób zakaźnych i rozpocząć leczenie w celu zminimalizowania ryzyka transmisji zakażenia do płodu i powikłań z tym związanych.