Uderzenie gorąca i duszności w chwili zdenerwowania

Witam,mam na imię Ala mam 18 lat i zauważyłam ,że gdy spotka mnie coś przykrego co powoduje też zdenerwowanie i płacz nagle jest mi bardzo gorąco i nie mogę nabrać oddechu.Trochę jakbym się dusiła.Czy to może być coś poważniejszego ?

Objawy duszności są najczęściej objawem lękowym somatycznym. Jeśli jest to bardzo nasilone, zdarza się często, przeszkadza Pani w funkcjonowaniu czy relacjach albo ma Pani jakieś inne objawy, warto zgłosić się do psychologa i popracować ze swoim lękiem oraz nad zmianą.

Witam, opisane przez Panią objawy mają charakter nerwicowy. Nerwica pojawia się w momencie, gdy osoba doświadcza trudnych (w jakimś sensie konfliktowych sytuacji). Np. kiedy ktoś sprawia Pani przykrość, może nie pozwala sobie Pani na to zareagować i powiedzieć, że czegoś sobie Pani nie życzy. Może jest tak, że ma Pani wyobrażenie, jak powinna się Pani zachować w danej sytuacji, tymczasem reaguj Pani płaczem. Jest Pani w wieku przełomowym, kiedy młoda osoba uczy się dorosłych sposobów funkcjonowania, a otocznie ma skłonność traktowania ją nie rzadko jak dziecko. Nerwica wskazuje, że może nie ma Pani w pełni świadomości przeżywanych wewnętrznie konfliktów/ trudności i stąd pojawiają się objawy na poziomie ciała np. duszności. Oddychanie lub problemy z oddychaniem na poziomie psychicznym symbolizują trudność między: napięciem a odprężeniem, dawaniem a braniem, kontaktem a obroną oraz wolnością a ograniczaniem. Ponadto wskazują one na nieświadome ignorowanie czegoś ważnego lub nieakceptowanie różnych emocji np. jak złość, żal, smutek lub potrzeby bliskości itp . Warto się im przyjrzeć na psychoterapii. Pozdrawiam