Płeć dziecka na USG ciążowym

Witam,
w 18 tyg. 3 dni miałam robione usg i zapytałam się Pani ginekolog czy widać już płeć dziecka. Ona powiedziała, że to dziewczynka. Przez cały czas się cieszyłam, że dziewczynka. W 23 tyg/ 2 dni miałam robione badanie prenatalne czarno-białe, lekarz wszystko mierzył czy z dzieckiem jest w porządku i lekarz-ginekolog zapytał się, czy chce wiedzieć płeć dziecka. Ja mówię, że wiem, będzie dziewczynka, a on, że kto tak mi powiedział ja, że w tamtym miesiącu tak mi powiedziano na wizycie kontrolnej. A on mówi, że to chłopiec, ja jak to chłopiec, chyba jakaś pomyłka, on mówi, że na pewno jest to chłopiec i jeszcze pokazał na usg i pyta się co to jest? Takie coś jest u dziewczynki:).
Dodam, że ten lekarz był trochę wściekły, że wprowadzili mnie w błąd mówiąc, że to dziewczynka. Do dziś jestem w szoku i nie wiem co myśleć. Każdy mówi, że na badaniu prenatalnym nie da się pomylić i mówią, że będzie chłopiec. Co mam o tym myśleć?

Lek. Łukasz Kowalski

Droga Pani!

Nie ma powodu do zdenerwowania, gdyż tego typu sytuacje, że dochodzi do "nieprawidłowego" rozpoznania płci w badaniu usg. Lekarz, który wykonywał pierwsze badanie powinien Panią poinformować, że zwłaszcza w przypadku rozpoznania dziewczynki, istnieje szansa, że jest to jednak chłopiec (większa niż w sytuacji odwrotnej). Jest to związane z tym, że badanie usg jest bardzo subiektywne, zależy od lekarza wykonującego i urządzenia, ale także od tego jak w danej chwili ułożone jest dziecko. Wargi sromowe dziewczynki są w tym czasie tak duże jak moszna chłopca dlatego często są mylone, zwłaszcza w przypadku, gdy niemożliwe jest uwidocznienie prącia.
W przypadku rozpoznania chłopca, w 99% rodzi się chłopiec. Rozpoznanie dziewczynki jest mniej pewne. Zdarza się, na szczęście nie często, że mimo, że rodzice myśleli, że będzie córeczka, rodzi się chłopiec.

Lekarz wykonujący drugie badanie w Pani przypadku, nie powinien być wściekły, gdyż jest to zjawisko normalne.

Gratuluję synka i życzę zdrowego rozwiązania i przebiegu dalszej ciąży.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.