Wpływ nadmiernego hałasu na narząd słuchu u płodu

Witam, jestem w 8 miesiącu ciąży i chciałabym dowiedzieć się czy nadmierny hałas na koncercie rockowym może zaszkodzić dziecku? Ostatnio poszłam na takie występy, nie wiem co mnie podkusiło, ale uciekłam po dwóch piosenkach, czy mogłam zaszkodzić dziecku? Występy odbywały się pod gołym niebem.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! Na pewno nie zaszkodziła Pani dziecku. Aczkolwiek mogło ono być nieco zaniepokojone głośnymi dźwiękami - jeśli tak było, poczuła Pani wzmożoną jego ruchliwość. W tym okresie płód ma już bardzo dobrze wykształcony słuch, jednak przed uszkodzeniem go chroni bariera, jaką stanowi płyn owodniowy (wody płodowe), łożysko, ściana macicy i Pani powłoki brzuszne. Możliwość wywarcia trwałego negatywnego wpływu na ten zmysł istnieje więc jedynie w przypadku ekspozycji na bardzo natężony hałas, np. w fabryce. Proszę być spokojną! Pozdrawiam serdecznie!