Wymiary lewego przedsionka serca

Witam serdecznie..Proszę mi napisać czy lewy przedsionek serca mam w normie,26 mm.Co to znaczy Seg.7 objęty drobnym mostkiem mięśniowym oraz OM1 wąska..Parametry funkcji LV; ESV 46 ml,,,,EDV 124 ml,,,SV 77 ml,,,EF 62%,,,CO 4351 ml/min...Z góry serdecznie dziękuje.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wymiar lewego przedsionka serca jest w normie. Podobnie jak objętość końcoworozkurczowa (EDV) i końcoweoskurczowa (ESV). Nieco podwyższona jest objętość skurczowa serca. Frakcja wyrzutowa serca jest w normie. Mostki mięśniowe to pasma kardiomiocytów krzyżujące się z przebiegiem tętnicy wieńcowej w nasierdziowym jej odcinku. Ta anomalia anatomiczna może upośledzać rezerwę wieńcową prowadząc do występowania dolegliwości dławicowych, ale także może wiązać się z zawałem serca, groźnymi zaburzeniami rytmu a nawet z nagłym zgonem sercowym. Niestety dokładny wpływ mostków mięśniowych na przeżycie pacjentów z tą anomalią nie jest znany, jednakże zawsze w przypadku wykrycia tej anomalii dąży się do jak najlepszego zabezpieczenia pacjenta.