Wzrost wagi a test obciążenia glukozą

Mam 33 lata.163 cm i 69 kg. ostatnio bardzo przytyłam. Odżywiam się zdrowo i regularnie. Nie mogę schudnąć. Przez cały czas jestem głodna! nawet zaraz po posiłku! Oprócz tego od kilku miesięcy jestem osłabiona, zmęczona i rozdrażniona. Od czasu do czasu mam spadki cukru - 2h po posiłku 42! Jeżeli po obiedzie idę spać to 2h po posiłku cukier wynosi ok.192, jeżeli funkcjonuję normalnie-tak 80-90. krzywa cukrowa wyniosła takie wartości: na czczo -72 (po przebudzeniu to 105) 1h po 156, 2h po 160.

Witam Panią,

Ma Pani stan przedcukrzycowy - nieprawidłową tolerancję glukozy. Proszę skontaktować się z diabetologiem, który po zbadaniu Pani wyda Pani odpowiednie zalecenia. Na pewno warto wykonać kilka dodatkowych badań m.in. celem oceny insulinoporności/hiperinsulinemii.
Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz

Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.

Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.

Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli