Za co odpowiadają mięśnie gładkie odbytu?

witam,moje pytanie do PROGTOLOG- za jaka odpowiedzialność maja miesnie wewnetrzene "gładkie"odbytu ?-jaka odpowiedzialność maja miesnie zewnętrzne odbytnicy? PYTANIE 2-CZY SZCZELINA ODBYTU TO BRAK RELAKSU MIESNI ZEWNETRZNYCH?

Lek. Wojciech Zygmunt

Szczelina odbytu powstaje na skutek zbyt mocnego zaciśnięcia mięśni zewnętrznych (zwieracza odbytu) z następowym pęknięciem błony śluzowej odbytu. Pęknięcie to właśnie szczelina odbytu, czyli inaczej niegojąca się rana w błonie śluzowej.