Zbyt mała ilość progesteronu a poronienie

Ostatnie usg mialam wedlug moich obliczen w 8 tyg a usg wykazalo ze 6tyd i 2d,zarodek mial(0.548cm)i zbyt slabe bicie serca.2 dni przed usg mialam lekkie plamienie koloru jasnoczerwonego.Po 2 dniach po usg dostalam brazowych plamien a nastepnie wnocy objawy jak przy miesiaczce,po czym niestety poronilam.Ponoc plod nie rozwijal sie za szybko.Co moglo miec wplyw naporonienie?Czy mozliwe ze za mala ilosc progesteronu mogla byc powodem poronienia Iczy po pierwszym plamieniu powinnan zazywac luteine?

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
Przyczyn poronienia na wczesnym etapie może być bardzo wiele. W celu ustalenia przyczyny poronienia konieczne jest zestawienie badania histopatologicznego płodu z wynikami badań dodatkowych matki. Proszę udać się na wizytę do specjalisty ginekologa, który wdroży odpowiednie postępowanie.

W celu weryfikacji powinno się wykonać badanie poziomu progesteronu na początku ciąży w przypadku niedoboru wskazana suplementacja odpowiednim progestagenem.