Zmiany w kolposkopii a cytologia

Czy przy wyniku cytologii CIN 1 (LSIL) i HPV 18 w kolposkopii zawsze powinny być widoczne jakieś zmiany? U mnie nie ma i obawiam się że oznacza to coś złego. Lekarz nie pobrał wymazu do biopsji z szyjki ani z kanału szyjki macicy. Czy może być tak że zmiana CIN 1 (albo wyższa) rozwija się w kanale szyjki? Co powinnam zrobić? Zalecił cytologię za 3 miesiące a ja się stresuję.

Aleksander Ropielewski

Nie ma powodu do obaw. Konieczne jest powtórzenie badania z pobraniem komórek z kanału szyjki i szyjki macicy. Termin 3 miesięy nie jest odległy i jest to właściwe postępowanie.