Żucie gumy a tycie

słyszałam,że przez żucie gumy się tyje , bo organizm myśli, że coś jemy. Czy to prawda ? Czy po posiłku można żuć gumę ?
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Żucie gumy po posiłku poprawia ph w ustach i zmniejsza ( nie niweluje) ryzyko próchnicy. Związek żucia gumy z tyciem jest dość wątpliwy. Tyjemy nie przez wydzielanie kwasów trawiennych a przez nadmierną ilość pożywienia bogatego w węglowodany i tłuszcze.

Dzień dobry,
Po posiłku wskazane jest żucie gumy bez cukru ale przez 5-10 minut. Zbyt długotrwałe żucie gumy wpływa niekorzystnie na staw żuchwowy. Ponadto organizm dostaje stgnał że coś jemy i zaczyna wydzielać soki żoładkowe, a żucjący zaczyna czuć się głodnym i ma na coś chęć.
Pozdrawiam,
Aneta Kościołek

Mgr Ewa Tomczyk Dietetyk, Wrocław

Witam,
za tycie odpowiedzialna jest nadmierna podaż kilokalorii. Po spożyciu gumy nie będziemy przybierać na wadze, ponieważ jej wartość energetyczna jest niewielka.
Wpływ żucia gumy na poczucie sytości to inne zagadnienie.
Guma do żucia w swoim składzie zawiera niskokaloryczne substancje słodzące (np. aspartam, acesulfam K), które nie stymulują poczucia sytości w naszym organizmie.
Ich nadmierne spożycie powiązane jest ze zwiększaniem się masy ciała.
Jeśli żujemy gumę po zbilansowanym posiłku, to jej wpływ na poczucie sytości nie będzie znaczący.
Pozdrawiam,