Ataki lęków nocnych

Witam. Parę godzin temu prosiłam o pomoc w sprawie ataków lęku w nocy. Bardzo dziękuję za odpowiedź i mam kolejne pytania. Czy podczas wizyty u pani psycholog będę musiała powiedzieć czego się boję? Czy można uniknąć odpowiedzi na to pytanie? Czego mniej więcej mogę się spodziewać w trakcie tej wizyty? I czy istnieje szansa otrzymania pomocy od samego psychologa, czy niezbędne jest skierowanie do psychiatry? Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
W zależności od diagnozy pomocy może udzielać albo psychiatra, albo psycholog/psychoterapeuta, albo współpracują oboje ze sobą. Lekarz psychiatra zazwyczaj udziela pomocy w formie farmakoterapii (przepisuje leki), a psychoterapeuta/psycholog udziela wsparcia psychologicznego, prowadzi psychoterapię. W celu wzmocnienia efektów leczenia łączy się czasem leki z psychoterapią. Jak wygląda wizyta u psychologa? Jest to zazwyczaj rozmowa, wywiad ustrukturyzowany, dzięki któremu specjalista stara się zebrać jak najwięcej informacji o kliencie, by mu pomóc. Oczywiście, może Pani zataić informacje, nie powiedzieć, czego dotyczą Pani lęki, ale jest to na niekorzyść. Zachęcam jednak do szczerości i otwartości, bo tylko taka postawa zapewnia możliwość udzielenia Pani rzetelnej pomocy. Proszę pamiętać, że lekarza i psychologa obowiązuje tajemnica zawodowa, dlatego może być Pani pewna, że wszystko, co Pani o sobie powie podczas wizyty, zostanie tylko między Panią a specjalistą.
Pozdrawiam!

Dzień dobry!

Podczas osobistego kontaktu psycholog oceni, czy byłaby trafna i pomocna pomoc medyczna, kontakt z lekarzem psychiatrą i wsparcie farmakologiczne. Nie trzeba traktować tego rozwiązania jako "zło ostateczne". Często to najkorzystniejsze rozwiązanie, dające ulgę w atakach paniki, znoszące przykre objawy, a nie dające skutków ubocznych. Podczas spotkania z psychologiem warto odpowiadać na pytania szczerze, możliwie otwarcie, zgodnie ze swoimi przemyśleniami, odczuciami. Może Pani jednak powiedzieć również np. "To pytanie jest dla mnie zbyt trudne na teraz", "Nie chcę teraz odpowiadać na to pytanie". Psychoterapia jest procesem, który trwa, z kolejnymi spotkaniami zaufanie do psychologa i poczucie komfortu podczas spotkania rośnie.

Pozdrawiam!

Dzień dobry. Pragnę Panią uspokoić, że psycholog nie będzie podczas wizyty zmuszał Panią do odpowiedzi na żadne pytania, jeżeli uzna Pani, że nie jest gotowa na szczegółowe opowiadanie o lękach nie będzie Pani musiała tego robić. Jeżeli zdecyduje się Pani na psychoterapię istnieje duże prawdopodobieństwo, że będzie Pani wracała do tego tematu - myślę, że to o czym Pani pisze - czyli lęk przed opowiedzeniem o treści lęku ma duże znaczenie i będzie poddane analizie podczas terapii. Odbędzie si ę to jednak w odpowiednim dla Pani momencie. Pozdrawiam i zdecydowanie zachęcam do kontaktu z terapeutą.