Bóle głowy i powiększone węzły chłonne po udrożnieniu kanałów w zębach

Witam. W maju miałam udrażniane kanały u endodonty w dwóch zębach 5 i 6 u góry. Wszystko było ok do zeszłego tygodnia. Zaczęłam mieć bóle głowy i powiększone węzły chłonne szyi, tylko cała lewa strona. Piątkę miałam nadbudowaną, gdyż przed udrażnianiem miałam jej tylko połowę. Poszłam do zwykłego dentysty który zrobił RTG tej 5tki i stwierdził że mam przepchany kanał, tzn przepchniętą butaperkę i stąd te dolegliwości. Endodonta twierdzi że to od dziąseł i kazał płukać.Nic nie przeszło, co robić?

Lek. dent. Bogdan Jaremczuk

przepchnięcie materiału wypełniającego kanał, szczególnie w przypadku stanu zapalnego tkanek okołowierzchołkowych jest dość częste jednak najczęściej nie daje problemów - proszę zgłosić się do periodontologa na konsultacje jeśli to problem z dziąsłami to na pewno zaradzi
doraźnie można płukać usta Eludrilem i smarować Elugelem dostępne w aptekach bez recepty - jeśli to problem z dziąsłami to na pewno pomoże
pozdrawiam
lek., lek.stom. Bogdan Jaremczuk

Konieczna jest dokładniejsza diagnostyka - jeśli przy materiale znajdującym się poza wierzchołkiem korzenia nie ma zmian zapalnych, mało prawdopodobne jest, że dolegliwości bólowe są tym spowodowane. Proszę udać się do periodontologa w celu diagnostyki dziąseł. Jeśli ten specjalista wykluczy przyczyny dziąsłowe, konieczna będzie konsultacja chirurgiczna - jeśli leczenie kanałowe jest przeprowadzone prawidłowo, być może konieczna będzie resekcja wierzchołka korzenia zęba.
Jednak potrzeba trochę czasu na diagnostykę oraz cierpliwości z Pani strony.