Choroba lokomocyjna u 17-latka

Jak pomóc 17 latkowi z chorobą lokomocyjną? Nie toleruje jazdy busami i autobusami, pociągiem może - czy to kwestia psychiki czy faktycznie coś jest np. z błędnikiem? Chciałabym mu pomóc ale nie wiem jak.Do tej pory nic z tym nie robił, ani nikt mu nie pomagał jak był młodszy. Niby banał ale jednak w takim wieku gdzie ważne są stosunki koleżeńskie musi rezygnować z np. wyjscia do kina co wiąże sie z jazda busem. Robi mu się niedobrze, kręci w głowie.

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!

Po pierwsze, radziłabym udać się z nastolatkiem do specjalisty neurologa, by zbadać, czy jego problemy mają faktycznie związek z kinetozą (chorobą lokomocyjną), czy lęk przed podróżą nie wynika przypadkiem z czynników emocjonalnych, psychicznych, np. z lęku społecznego, socjofobii czy agorafobii. Choroba lokomocyjna wynika z braku zgodności bodźców odbieranych przez zmysł wzroku i równowagi (błędnik). Choroba zwykle mija po zakończeniu podróży. By pomóc nastolatkowi przed podróżą, można mu podać Aviomarin.

Pozdrawiam!

Dzień dobry!

Chłopak powinien zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu i postępować zgodnie z jego wskazówkami.

Pozdrawiam!