Cienki odcinek dolny?

Obecnie jestem drugi raz w ciąży, w 35 tygodniu, pierwsze rozwiązanie ciąży 5 lat temu miałam poprzez cięcie cesarskie. Powód - duże dziecko, miało ważyć ok 5kg i drugi powód, to złamana miednica 3 lata wcześniej. Obecnie mój ginekolog mówi, że również będzie ciecie, bo mam cienki odcinek dolny i jest ryzyko pęknięcia macicy. Ostatnio na wizycie powiedział, że mam dziurę w miejscu wcześniejszej blizny.

Czy to jest możliwe, żeby blizna już teraz się rozeszła i czy ja w ogóle mogę tak sobie chodzić bez żadnego ryzyka dla mnie i dla dziecka do końca ciąży, czy powinnam już leżeć w szpitalu?
Byłam w szoku jak usłyszałam, że jest "dziura" i z tego całego zszokowania nie zadałam tych wszystkich nurtujących mnie pytań mojemu ginekologowi, a w internecie niewiele mogłam znaleźć na ten temat.
Moje pytanie brzmi, czy jest teraz jakieś ryzyko dla mnie i dziecka, czy powinnam już być w szpitalu, czy blizna będzie dalej się rozchodzić i kiedy powinnam mieć przeprowadzone cięcie cesarskie?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
Nie wiem, co dokładnie miał na myśli Pani lekarz, mówiąc o "dziurze" w macicy. Przypuszczam, że chodziło mu o dużego stopnia ściańczenie (zmniejszenie grubości) ściany macicy w miejscu blizny po cięciu cesarskim, nie zaś o prawdziwym ubytku. W tej sytuacji grozi Pani pękniecie macicy w okresie okołoporodowym, podczas silnych skurczów. Cięcie cesarskie należy zaplanować na ok. 2 tygodnie przed wyznaczonym terminem porodu. Do tego czasu nie musi Pani leżeć w szpitalu, ale na pewno powinna Pani oszczędzać się, nie wykonywać większych wysiłków fizycznych i dużo wypoczywać.
Pozdrawiam serdecznie i życzę szczęśliwego rozwiązania!