Co jest przyczyną nocnego bólu zęba?

Witam. Miesiąc temu bolał mnie ząb (tak mi się wydawało) po lewej stronie trwało to 2 dni, samo przeszło, następnie pojawił się ból taki sam tylko po stronie prawej - sam przeszedł. Minął jakiś miesiąc bez bólu i jest to samo. Najpierw strona lewa - przechodzi, potem prawa. Byłam u dentysty, stwierdził, że nie ma żadnych dziur, a ja nie potrafię wskazać konkretnego zęba. Zaznaczę, że ból pojawia się głównie w nocy. Co może być przyczyną? Może przewiewy czy jeszcze coś innego?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Najczęstszą przyczyną nocnego bólu zębów jest proces zapalny miazgi zęba. Dolegliwości bólowe nasilają się w nocy ze względu na zwiększony napływ krwi w okolice głowy, co spowodowane jest poziomym ułożeniem ciała. Jeśli jednak była Pani u dentysty, który wykluczył wszelkie patologie, sugeruję konsultację laryngologiczną. Być może opisane objawy są wynikiem patologii zatok.

Witam
Aby okreslić przyczynę bólu i jego dokładną lokalizację należy wykonać zdjęcie rtg. Jeżeli zęby w trakcie badania w sugerowanych okolicach wydają sie być w porządku, to należy to potweirdzić w badaniu radiologicznym. często wypełnienia wyglądają idealnie, a na zdjeciu okazuje się,że jednak takie idealne nie są. Trudnymi do oceny są także ubytki w przestrzeniach międzyzębowych-te dość długo pozostaje niweidoczne.
Czasami też obserwuje takie objawy (tzn bóle w porze popłudniowo-wieczornej) u osób, u których istnieje tendencja do zalegania resztek jedzenia w przestrzeni międzyzębowej. Niedokładne oczyszczenie tej okolicy daje objawy bólowe, charakteryzowane często jako uczucie rozpierania.

Nocny ból zęba jest bardzo charakterystyczny dla ostrego zapalenia miazgi.
(związane to jest ze wzrostem ciśnienia w tkankach zęba po zmianie położenia ciała)
Dlatego polecam wykonanie rtg pantomograficznego i w oparciu o nie szukanie
zęba przyczynowego gdyż nie zawsze uda sie zlokalizowac go poprzez tylko badanie kliniczne.

Trzeba wykonać RTG panoramiczne i ocenić stan kości i korzenia. Przyczyną może być też zaciskanie zębów w nocy które powoduje miejscowe przeciążenie i dolegliwości bólowe. W takiej sytuacji powinna pomóc szyna relaksacyjna.