Uczucie gorąca, lęk a depresja

Witam, nazywam się Marcin. Od kilku lat gnębi mnie pytanie, czy mam depresję lub inną chorobę. Nie mogę sobie dać rady. Kiedyś byłem pogodnym chłopakiem, a w mgnieniu oka, po zmianie towarzystwa, zacząłem się dziwnie zachowywać. Występuje u mnie dziwny lęk w różnych okolicznościach, rzeczy normalne stały się dla mnie trudne, np. spotkanie z teściami - kiedyś było to normalne, było wesoło, a teraz nie potrafię patrzeć prosto w oczy, uciekam wzrokiem. Często robi mi się gorąco, robię się czerwony, nie do końca skupiam się na tym, co ktoś do mnie mówi, aż dostaję jakichś dziwnych odruchów, jakby nerwowych. Głowa nagle mi się spina i mam takie tiki nerwowe, nawet przy obiedzie ręce mi się trzęsą. Zwracam uwagę na szczegóły, które w rzeczywistości są normalne.

Sam już nie wiem, czy są to zaburzenia psychiczne czy po prostu ja sam w sobie wytwarzam tę niezaradność. Nie potrafię tego zahamować, a ciągle dręczy mnie to, że to się rozprzestrzenia. Kiedyś takie zachowanie występowało tylko powiedzmy u teściów, a teraz nawet wśród przyjaciół nie mogę o tym zapomnieć. Czasem mam chwile zwątpienia, byłem u lekarza, ale nie odważyłem się wejść. Mam nadzieję, że tu znajdę radę. Pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam Panie Marcinie,

Opisywane przez Pana objawy mogą być wynikiem rozpoczynających się zaburzeń lękowych. Opisuje Pan lęk występujący w różnych sytuacjach, rozumiem, że szczególnie podczas spotkań z innymi ludźmi. Objawy tzw. somatyczne, takie jak drżenia rąk, zaczerwienienie twarzy, kołatania serca czy np. zawroty głowy – są powszechne w tego typu zaburzeniach. Bezwzględnie powinien udać się Pan do lekarza psychiatry. Jeżeli są to zaburzenia lękowe, w trakcie rozmowy lekarz będzie próbował ocenić, na jaki rodzaj stanów lękowych Pan cierpi, i w zależności od tego, dobierze metodę leczenia. Leczenie zaburzeń lękowych zazwyczaj przynosi dobry skutek, nieleczenie natomiast dość szybko prowadzi do pogorszenia. Proszę o szybki kontakt z psychiatrą.

Pozdrawiam serdecznie