Co mogą znaczyć moje problemy z koncentracją oraz pamięcią?

Mam 23 lata i od kilku lat mam spore problemy z koncentracją, skupieniem, pamięcią co bardzo przeszkadza mi w codziennym funkcjonowaniu i ogranicza w pracy. Boli mnie, że kiedy podejmuje nowe wyzwania (co bardzo lubię robić) to nie idzie mi z nimi najlepiej właśnie z powodu objawów wcześniej wymienionych. Byłem już u neurologów oraz laryngologów i wszystko wskazuje na to, że jestem zdrowy pod tym względem. Rozważam, czy przyczyna siedzi głębiej, czyli w psychice, czy powinienem tego spróbować, czy jeszcze są inne rozwiązania, które warto byłoby wypróbować.

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,

zaburzenia koncentracji i uwagi to dość powszechna przypadłość w dzisiejszych czasach. Nadmiar informacji, hasał, dystraktory w postaci powiadomień na telefonach czy przychodzących wiadomości powodują, że trudno przez dłuższą chwilę utrzymać uwagę. Przyczyny trudności z koncentracją uwagi mają charakter złożony. Jeśli skonsultował się Pan już z lekarzem i te problemy nie wynikają z zaburzeń natury somatycznej, to prawdopodobnie może to mieć podłoże psychiczne. Aby sprawdzić dokładnie, co jest przyczyną należy udać się na konsultację do psychologa, który po zebraniu szerokiego wywiadu będzie mógł Panu pomóc i zalecić dalsze metody terapeutyczne. Być może ten problem z koncentracją wynika z nadmiernego zmęczenia, niewyspania, przeżywania silnych emocji, długotrwałego stresu, odczuwanej presji, a może jest to jeszcze głębszy problem, który będzie mógł Pan rozwiązać na psychoterapii. Proszę też się zastanowić, od kiedy pojawiły się te trudności, w jakim momencie życia się wtedy Pan znajdował, co mogło mieć na to wpływ. Polecam wizytę u psychologa.

Pozdrawiam,
Joanna Szlasa