Co może być powodem zmiany zachowania u mamy?

Witam, mam problem z bliska osoba a mianowicie z mama. Od kilku lat jej zachowanie jest dziwne zmiana o 180 stopni zauważyła m to ja jak i reszta rodziny. Wybuchu śmiechu wtedy kiedy wszystko jest normalne, ignorowanie kogoś, krytykowanie, zadawanie dziwnych pytań, brak kontaktu z ludźmi

Niezrozumiała zmiana w zachowaniu bliskiej osoby to bardzo trudna sytuacja. Martwi się Pani o mamę. To bardzo dobrze, że chce się nią Pani zaopiekować i nie odwraca się Pani od problemu.
Proponuję by zachęciła Pani swoją mamę do wizyty u psychologa, psychoterapeuty, lub psychiatry. Warto w tym celu porozumieć się z pozostałymi członkami rodziny i wspólnie, delikatnie wpłynąć na mamę. Może Pani spróbować zorganizować wizytę domową. Ciężko jest zdiagnozować problem nie widząc zachowań Pani mamy, jednak skoro najbliższe otoczenie jest zgodne, że zachowanie Pani matki zmieniło się diametralnie, możliwe, że mamy do czynienia z jakiegoś rodzaju chorobą, lub zaburzeniem.

Dzień dobry.

Proszę porozmawiać z mamą. Zapytać o jej zachowanie, o to co myśli, co czuje. Proszę pokazać swoje zainteresowanie problemem, życzliwą ciekawość i troskę, którą już się Pani odznaczyła zadając to pytanie.

Ponadto proponuję Pani zachęcenie mamy do wizyty u psychoterapeuty - psychologa.

Życzę powodzenia i odwagi,
Dariusz Pysz-Waberski

Witam serdecznie,
Droga Pani, wyraźnie czuję zaniepokojenie o mamę z Pani strony. Świetnie, że szuka Pani odpowiedzi na nurtujące pytania.
Zmiany w zachowaniu mamy mogą wynikać z choroby, jednakże pewność ,co do diagnozy jest możliwa tylko po kontakcie ze specjalistą. Proponuję żeby to był psychiatra bądź psycholog kliniczny. Zaczęłabym od lekarza, gdyż takie nagłe zmiany w zachowaniu czasem są objawem zmian w zakresie mózgu (np. guz). Dobry diagnosta powinien wykluczyć to w pierwszej kolejności.
Zapewne najtrudniej będzie namówić mamę na taką konsultacje. W tej sytuacji zachęcam do zawarcia w tej sprawie "sojuszu" z pozostałymi członkami rodziny, aby mama zrozumiała, że zmiany niepokoją wszystkich, a nie tylko Panią. Nie ma jednej recepty jak przekonać osobę do wizyty u lekarza, bo każdy z nas jest inny. Na pewno kwestią kluczową jest zauważenie problemu przez samą mamę. Czasem w takich sytuacjach skuteczna jest zasada – kropla drąży skałę. W tej sytuacji najważniejsza będzie cierpliwość i wytrwałość ze strony najbliższych.
Pozdrawiam i życzę powodzenia.

Witam,

Rozumiem, że zmiana zachowania mamy jest dla Pani oraz Pani rodziny niepokojąca. Należałoby najpierw porozmawiać z mamą, czy ona sama zauważa jakieś zmiany w swoim samopoczuciu, czy zauważa odmienne zachowania, czy ocenia swoje zachowania jako niestosowne - jaką ma motywację tak się zachowywać. Myślę, że powinno to dać Pani szerszy obraz tego, co dzieje się z Pani mamą. Jeśli stwierdzi Pani nadal, że jest to zachowanie odbiegające od norm społecznych, proszę skonsultować się bezpośrednio z psychologiem, dać szanse specjaliście poznać kontekst zachować, historię życia Pana mamy, bądź też namówić na wizytę mamę.

Pozdrawiam,
Małgorzata Mazurek

Witam, jeżeli niepokoją się Państwo zachowaniem mamy, proszę o tym z nią porozmawiać. Warto skorzystać z rozmowy z lekarzem rodzinnym aby zastanowić się nad dalszą formą pomocy. Pozdrawiam serdecznie