Zmiana zachowania i nastroju u przyjaciółki

Witam. Zachowanie mojej przyjaciółki mnie niepokoi. Zawsze była wesołą osobą, duszą towarzystwa, taką która robiłi żarty np zostawiając pozytywne liściki na biurku ludziom z działuitp .Od kilku tygodni jakby zgasła, jest cicha, wycofana. Jak pytam co się dzieje, odpowiada, że jest wszystko w porządku tylko jest zmęczona. 2 dni temu będąc u Niej widziałam koperty zaadresowane do różnych członków rodziny. Zapytana, uśmiechnęła się i powiedziała że wszystko jest ok. Boję się, że nie jest.

Dzień dobry,

Opisywane zachowania Pani przyjaciółki mogą być niepokojące.
Niekiedy osoby planujące samobójstwo piszą listy pożegnalne do najbliższych i być może nieprzypadkowo Pani je zobaczyła. Czy tak jest w przypadku Pani przyjaciółki, nie wiem - ale swoimi obawami, jak najbardziej proszę się podzielić z jej najbliższą rodziną i nią samą. Warto ponownie spróbować porozmawiać z przyjaciółką i namówić ją na kontakt z lekarzem psychiatrą/psychoterapeutą.

Jest to niepokojący sygnał - proszę nieustannie próbować podpytywać przyjaciółkę o powody jej wycofania. Warto też zdobyć jakiś kontakt do jej najbliższych i z nimi omówić sprawę. Być może zdarzyło się coś w rodzinie, o czym oni będą wiedzieć, a jeśli nie - będziecie mogli wspólnie spróbować pomóc przyjaciółce. Pozdrawiam.