Zmiana zachowania po służbie wojskowej

pisałam o zmianie zachowania brata po odbyciu służby wojskowej. co robić jeżeli on nie jest ubezpieczony, bo nawet nie zarejestrował się w UP, kilka razy był ale potem zrezygnował, nikt nie przyjmie go na leczenie, a on nawet nie chce o tym słyszeć, myślę że to nie jest tylko powód, w domu ciągle mu gadamy żeby poszedł do pracy, jak wyobraża sobie dalsze takie życie, po tym przestał się odzywać.nie jestem przykładem dobrej siostry ale strasznie się martwię, chociaż wiem że go ranimy tym gadaniem

Witam, mówienie do osoby, która jest w głębokiej depresji, co ma zrobić zwykle jest bezskuteczne. Tak jak Pani opisuje, on jeszcze bardziej zamyka się w sobie. Swoimi decyzjami pozostawia całą rodzinę w bezsilności, to tak jakby mówił: "Nie mam pracy, nie mam pieniędzy, nie mam ubezpieczenia, więc nie mogę się leczyć". Izolacja, bierność, alkohol to zachowania autodestrukcyjne, które niszczą życie i relacje z otoczeniem. Bez konsekwentnych działań otocznia, on może nadal się niszczyć.

Możecie Państwo spróbować udać się na terapię rodzinną. Raz, że wtedy są już osoby ubezpieczone i może ktoś się zgodzi, dwa, że przy współudziale całej rodziny można więcej i szybciej osiągnąć.