Co może oznaczać taki problem ze skórą 11-latka?

Witam mój 11 letni syn ma problem z dłońmi. Od kilku tyg po krótkim kontakcie z wodą min. 2 minuty jego skóra na dłoniach robi się z zmarszczona i szorstka, jest także napięta (czy to jest kąpiel w wannie, czy basen, czy nawet zmywanie naczyń) . Co to może być? Pozdrawiam
KOBIETA, 35 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Z Pani pytania wynika, że syn ma problem ze skórą jedynie podczas kontaktu z wodą. Jak najbardziej twarda woda może spowodować suchość, szorstkość, napięcie skóry. Nierzadko pojawia się również jej swędzenie oraz zaczerwienienie. W takim przypadku niezbędne jest stosowanie po każdej kąpieli różnych kremów i balsamów nawilżających. Najlepiej aplikować je na jeszcze wilgotną skórę.

Podrażnienie dłoni może być również objawem uczulenia na chlor, który zawarty jest w wodzie. Taka przypadłość może się objawiać na wiele sposobów. Dość często jest to świąd, zaczerwienienie, a w poważniejszych przypadkach nawet wysypka na skórze. Aby ustalić przyczynę problemu warto udać się do dermatologa. Przydatna może okazać się również konsultacja z alergologiem. W razie potrzeby lekarz może dać skierowanie na dodatkowe badania oraz wypisać specjalistyczne maści i leki, które załagodzą uciążliwe dolegliwości związane z wrażliwością na chlor. Jeżeli problem będzie się nasilał, proszę nie odkładać wizyty u lekarza w czasie.

Więcej szczegółowych informacji na temat przyczyn suchej skóry można znaleźć w artykule opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/suchosc-skory-przyczyny-i-leczenie

Warto również przeczytać odpowiedzi ekspertów serwisu na pytania o zbliżonej tematyce: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-uczulenie-na-chlor

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sucha-skora-po-kapieli

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.