Dlaczego pojawiło się zaczerwienienie skóry?

Witam , 4 dni temu obudziłem się rano z zaczerwienioną i swędzącą skórą na twarzy. Trwa to do dziś, twarz cała czerwona, swędzą brwi, skóra na uszach, swędzą również dłonie i nadgarstki na których są widoczne krostki.
MĘŻCZYZNA, 38 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Zaczerwienienie skóry może mieć różne przyczyny. Sam opis dolegliwości nie jest wystarczający do tego, aby określić źródło tych dolegliwości. Z taką przypadłością najlepiej udać się w pierwszej kolejności do dermatologa – tym bardziej, że nie jest to chwilowa sytuacja, ale trwa już ona od kilku dni.

Zaczerwienienie oraz swędzenie skóry może być objawem np. uczulenia. Proszę zastanowić się, czy w ostatnim czasie nie sięgnął pan przypadkiem po jakiś nowy kosmetyk np. szampon, krem do golenia czy też inny preparat, który w wyniku kontaktu ze skórą mógł spowodować jej podrażnienie. Czasami może być to nawet uczulenie na jakiś konkretny materiał np. odzieży. Z pytania wynika, że problem pojawił się głównie na twarzy i dłoniach, więc warto zwrócić uwagę na tkaniny, z jakich wykonane są Pana czapka lub szalik. Jeżeli problem nie będzie się zmniejszał warto dodatkowo udać się do alergologa. Być może konieczne będzie wykonanie testów alergologicznych.

Jeżeli lekarze wykluczą uczulenie, opisane objawy mogą wskazywać również na szereg innych chorób o podłożu dermatologicznym, które będą wymagały szczegółowej diagnostyki. Więcej informacji na temat alergii można znaleźć w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl: https://portal.abczdrowie.pl/alergia

https://portal.abczdrowie.pl/wysypka-alergiczna

Warto też sprawdzić, jak na pytania o zbliżonej tematyce odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mam-wysypke-na-rekach-i-dloniach

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaczerwienienie-i-wypryski-na-twarzy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.