Co może znaczyć takie niespokojne zachowanie córki?

Moja dziewczynka ma 6 tyg jest zdrowym dzieckiem spi je załatwia się bardzo dobrze.Karmie a mlekiem modyfikowanym i od dwóch dni jest jakas nerwowa i niespokojna. Przeważnie zjada 60ml lub 90ml, lub 10ml zależy jak cieplo jest na dworzu. Ostatnio zjadla mi 180 ml czy to nie za dużo dla 6 tyg. dziecka (zjadla tylko raz ale potem je tylko 30 ml albo 10ml.),karmiona jest co 2-4 godz. Kolejne pytanie jest takie że od 2 dni jest nie spokojna nie może spac w dzień próbuje zasnąć i budzi się od razu. Przed obudzeniem krzyknie czy to może być z przemęczenia? Ponieważ ostatnio dużo osób mnie odwiedzało żeby zobaczyć dzieck.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

opisane przez Panią zachowanie maleństwa może być związane z przemęczeniem oraz nadmiarem bodźców mu towarzyszącym. Jak sama Pani wspomina, w ostatnich dniach dziecko miało kontakt z wieloma nowymi osobami, co mogło poskutkować problemami z zasypianiem oraz tym, że córka jest niespokojna.

Dziecko ma dopiero 6 tygodni. Taki maluszek potrzebuje przede wszystkim spokoju oraz bliskości rodziców. Otacza go obcy świat, który dopiero poznaje. Wszystko jest nowe, dlatego zbyt dużo wrażeń w krótkim czasie może utrudnić wyciszenie i uspokojenie.

Jeśli zaś chodzi o ilość pokarmu zjadanego przez dziecko, to obecnie lekarze zalecają karmienie na żądanie. Oznacza to, że to dziecko decyduje, jak dużo i z jaką częstotliwością je mleko. Jedne maluszki preferują mniejsze posiłki, o które upominają się częściej, inne zaś wolą jeść więcej i rzadziej. Jest to kwestia całkowicie indywidualna. To normalne, zwłaszcza, że wspomina Pani, że po obfitym posiłku dziecko zjadło dużo mniej niż zwykle.

Przydatne mogą okazać się poniższe artykuły: https://portal.abczdrowie.pl/ile-powinien-jesc-noworodek, https://portal.abczdrowie.pl/gdy-noworodek-malo-spi, https://portal.abczdrowie.pl/sen-niemowlecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.