Dlaczego noworodek nie wypróżnia się?

Tygodniowe niemowle od 2dni się nie wypróżnia. Karmione mlekiem modyfikowanym. Nie płacze ani nie sprawia wrazenia żeby go cos bolało. Czy to powód to obaw?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przyjmuje się, że dziecko karmione piersią może nie wypróżniać się nawet przez 7 dni, natomiast dziecko karmione mlekiem modyfikowanym powinno codziennie oddawać stolec. Natomiast oczywiście to tylko teoria: w praktyce ważna jest obserwacja dziecka i odpowiednio szybka reakcja na ewentualne dolegliwości.

Więcej informacji na temat zatwardzeń u noworodków pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zatwardzenie-u-noworodka.

Jeżeli niemowlę nie wykazuje objawów wskazujących na zaparcia czy bóle brzuszka, nie ma powodu do obaw. Niemniej proszę pamiętać, że jeżeli dziecko nie wypróżni się w kolejnych dniach, konieczne będzie skonsultowanie się z pediatrą – układ pokarmowy noworodka jest niedojrzały i może nie radzić sobie z prawidłowym trawieniem.

By ułatwić dziecku wypróżnienie, można je układać na brzuchu, wykonywać tzw. rowerek nóżkami lub delikatnie masować brzuch, by poprawić perystaltykę jelit.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/kolka-u-niemowlecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.